دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

گوسفند چیست؟

گوسفند چیست؟

گوسفند جز حیوانات چهارپا است و جز پستانداران محسوب می‌شود و از خانواده گاوسانان است. افراد در قدیم از بخش‌های مختلف بدن این حیوان استفاده می‌کرده‌اند که بیشتر پشم و شیر و گوشت و پوست آن را به فروش می‌رسانند. گوسفندان اهلی نیز بیشترین مصرف را در میان افراد دارند. بااین‌حال باید بدانید که نژاد های مختلف گوسفند در سراسر جهان وجود دارد. البته گوسفندان نیز به صورت کلی شامل ماده های بی شاخ و نرهای دو شاخ و یا بدون شاخ نیز تقسیم می شود. در این مقاله نیز ما قصد داریم بفهمیم که گوسفند چیست و جزئیات مربوط به آن را نیز مورد بررسی قرار دهیم پس تا انتها همراه ما باشید تا در این خصوص نکات بسیار مهمی را مطرح کنیم.

بخش‌های مفید پر مصرف گوسفند برای انسان

انسان‌ها از شیر و پشم و گوشت گوسفند استفاده می‌کنند. بر این ‌اساس ما می‌توانیم گوسفند را به‌عنوان یکی از مفیدترین جانوران برای انسان‌ها در نظر بگیریم. در بیشتر شهرها و روستاها  از بخش‌های مختلف گوسفند استفاده‌های بسیار زیادی می‌کنند. از پشکل آن، در زمینه کود حیوانی استفاده می‌کنند، از پوست آن در زمینه صنایع مختلف و از پشمش در ریسندگی بیشترین استفاده را می‌شود. همچنین در صحنه تجارت نیز بیشترین سود از پشم گوسفند بدست می‌آید چون به خارج صادر می شود.

شیر گوسفند جز  مقوی‌ترین ماده غذایی است که برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است و اگر آن را با ماده گرم مثل بادام و یا عسل مصرف کنید، می‌تواند در درمان بیماری‌هایی خاص برای شما بسیار مفید باشد.

بخش‌های مفید پر مصرف گوسفند برای انسان

در چه کشورهایی بیشترین تعداد گوسفند وجود دارد؟

در کشورهای مختلفی گوسفند در تعداد زیادی وجود دارد:

  1.      اولین مورد استرالیا است که چیزی در حدود صد و پنجاه میلیون رأس گوسفند را در خودش جای می‌دهد.
  2.      بعد از آن چین نیز چیزی در حدود 140 میلیون راس گوسفند را در خودش قرار می دهد. هند نیز هشتاد میلیون و ایران نیز چیزی در حدود 60 میلیون راس گوسفند را در خودش جای می دهد
  3.  در خصوص کشورهای دیگر نیز می توانیم به سودان و نیجریه و نیوزلند و انگلستان و پاکستان و اتیوپی اشاره کنیم که به ترتیب تعداد راس مناسب گوسفند را در خودشان جای می دهند و در زمینه تجارت گوسفند نیز به سود بسیار زیادی رسیده اند     البته در هر کشور میزان تجارت گوسفند بستگی به موارد اقتصادی و وضعیت تجارت آن کشور با سایر کشورهای دیگر دارد. در عین حال می‌توانیم ببینیم که خیلی از کشورهای دیگر نیز هستند که از گوسفند سود بسیار زیادی بدست می آورند. این مورد به عنوان یکی از عوامل برای افرادی که قصد پرورش گوسفند را دارند در نظر گرفته می شود.

رژیم غذایی گوسفند چگونه است؟

رژیم غذایی گوسفند بر مبنای گیاه‌خوار بودن در نظر گرفته می‌شود. نکته مهمی که باید آن را در نظر بگیرید این است که گوسفندان گوشت مصرف نمی‌کنند و بیشتر غذای آن‌ها شامل دانه و علف و گیاه است. شکم آن ها نیز چند حفره ای است، به این ترتیب این ساختار می تواند برای تخمیر سلولز قبل از هضم هر گونه غذایی بسیار سازگاری خود را نسبت به محیط نشان دهند. در خصوص هضم غذای گوسفند نیز باید در نظر بگیرید که گوسفندان وقتی غذایی را می خورند، برای این که غذا به طور کامل هضم شود، دوباره آن را به دهان خود بر میگردانند و سپس آن را می خورند و در نهایت آن را می بلعند. این یکی از شیوه هایی است که مختص گوسفند است و غیر از او برخی نشخوارکنندگان دیگر نیز دارند.

معمولاً گوسفندان بر اساس منطقه‌ای که در آن زیست می‌کنند، به نوشیدن آب بسیار زیادی احتیاج ندارند، ولی باید بدانید که برخی گوسفندها که در مناطق بیابانی هستند، معمولاً از طریق خوردن گیاه و گل و علف، بیشترین آب را از محیط دریافت می‌کنند و این امر می‌تواند به‌عنوان یک عامل مثبت برای افرادی که قصد پرورش گوسفند در محیط‌های گرمسیر را دارند در نظر گرفته شود.

رژیم غذایی گوسفند چگونه است؟

دوره چرا گوسفندان چگونه است؟

دوره چرا گوسفندان به دو دوره تقسیم می‌شود. صبح زود و بعدازظهر، همچنین زمان چرا دام به نوع گوسفند و مراتع و میزان آب می‌تواند بین 5 الی 10 ساعت در روز طول بکشد و باید به آن توجه کامل و ویژه‌ای داشته باشید.

معمولاً گوسفندان علفخوار هستند، و سیستم گوارشی آن‌ها نیز به‌صورت چهار محفظه‌ای است. این سیستم گوارشی باعث می‌شود تا آن‌ها بتوانند ساختارهای کربوهیدرات گیاهانی که می‌خورند را به ساده‌ترین بخش ممکن تجزیه کنند و باید آن را در نظر داشته باشید.

طبقه بندی گوسفندان به چه صورت است؟

طبقه‌بندی گوسفندان معمولاً از طریق پسرعموهای خودشان که بسیار مشابهت با آنها دارند و با شاخ‌های آنها دارند می‌توانیم تشخیص دهیم. البته در مقایسه با بز باید در نظر بگیریم که شاخ‌های بز به‌صورت مستقیم است و گوسفندان دارای شاخ‌های گرد هستند. همچنین گوسفندانی که نر هستند ریش ندارند؛ ولی بزهای نر ریش دارند و این مورد به‌خوبی می‌تواند در طبقه‌بندی نوع گوسفندان به ما در طبیعت کمک کند.

طبقه بندی گوسفندان به چه صورت است؟

زیستگاه گوسفندان به چه صورت است؟

زیستگاه گوسفندان در بخش‌های مختلف جهان است که بر مبنای نوع گوسفند می‌توانیم بخش‌های بیابانی و غیر بیابانی را برای زیستگاه آن‌ها در نظر بگیریم. برخی از گوسفندان حتی می‌توانند در مناطقی با مقدار ارتفاع حداکثری زندگی کنند؛ ولی نوع زیستگاه در پرورش گوسفند بسیار مؤثر است و باید به آن توجه کامل نشان دهیم تا در روند پرورش گوسفندان به‌هیچ‌عنوان دچار مشکلات خاص نشویم.

مصرف آب در گوسفند

مصرف آب در گوسفند بر اساس نیاز گوسفند انجام می‌شود. بااین‌حال گوسفند از طریق سیستم تبادل حرارتی که در مغزش نهادینه شده است می‌تواند کل خون خودش را به‌صورت کامل خنک کند.  بااین‌حال بر مبنای سیستم خنک‌کننده‌ای که در گوسفندان موجود است می‌توانیم این مورد را در نظر داشته باشیم که گوسفند در هنگام مصرف آب نوعی صرفه‌جویی را از طریق سیستم عصبی بدنش انجام می‌دهد تا بر مبنای نیازی که دارد آب مصرف کند و به‌هیچ‌عنوان زیادتر از حد ممکن به‌طوری‌که در مصرف آب اسراف شود، کاری انجام نمی‌دهد.

بررسی بویایی در گوسفندان

در خصوص حس بویایی در گوسفندان باید بگوییم که کلیه گوسفندان، حس بویایی بسیار خوبی دارند. وجود برخی از غده‌های بویایی باعث می‌شود تا بویایی آن‌ها در بهترین حالت خودش فعال باشد، و گوسفند بتواند بر مبنای نیازش از حس بویای خود در طبیعتی که در آن زیست می‌کند استفاده کند.

هوش گوسفندان به چه صورت است؟

هوش گوسفندان در زمینه تشخیص چهره بسیار قدرت بالایی دارد. معمولاً و در حالت کلی گوسفندان جز حیواناتی هستند که می‌توانیم قدرت هوشی و مغزی آنها را چیزی برابر با میمون ها در نظر بگیریم. به منظور دسترسی به منابع غذایی بسیار با کیفیت و البته بهتر، کلیه گوسفندان معمولا از طریق هوشی که دارند، سعی می‌کنند تا بهترین منابع غذایی را برای خودشان بدست بیاورند.

دندان و فک گوسفند چه ویژگی‌هایی دارد؟

گوسفندی که بالغ است، چیزی در حدود 32 دندان دارد و درست مثل سایر حیوانات نشخوار کننده، تعداد 8 عدد دندان پیشانی را در فک پایینی دارند و این مورد به آن ها قدرت می دهد تا به خوبی غذاهای گیاهی را مصرف کنند. در حالت کلی نیز باید در نظر داشته باشید که دندان های جلویی گوسفند در صورت افزایش سن به صورت کامل از بین می رود و در نتیجه روند تغذیه و خوردن غذا بسیار برای آن ها مشکل خواهد بود. این مورد می تواند سلامت گوسفندان را بسیار تهدید کند با این حال گوسفندانی که اهلی هستند و در مراتع عادی زیست می کنند، بعد از گذشت 4 سال به بعد تعداد آن ها شروع به کاهش می کند و این امر می تواند تاثیر بسیار منفی بر روند پرورش گوسفندان داشته باشد. یکی از مهم ترین نکات در این خصوص این است که گوسفندان در بخش فک جلویی فوقانی خودشان، دارای دندان های جلویی نیستند و این مورد جز ویژگی ها و خصوصیات ژنتیکی آن ها در نظر گرفته می شود.

دندان و فک گوسفند چه ویژگی‌هایی دارد؟

شیر گوسفند چه ویژگی‌هایی دارد؟

شیر گوسفند دارای ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیاری است و طعمی شیرین دارد. البته باید در نظر بگیرید که برای نگهداری، شما می‌توانید در مدت ‌زمان 4 ماه در یخ آن را نگهداری کنید.

تأثیرات خوراک دامی بر مزه گوشت گوسفند

مزه گوشت گوسفند در اثر مصرف خوراک دامی می‌تواند تغییر کند. البته این امر بیشتر باعث تقویت گوشت گوسفند می‌شود.  البته باید در نظر داشته باشید که تأثیر مصرف خوراک دامی بر روی گوشت گوسفند در برخی مناطق بسیار آشکار است و در برخی مناطق دیگر این‌گونه نیست.

نتیجه‌گیری

در این مقاله  ما به بررسی این مورد پرداختیم که گوسفند چیست و جزییات مربوط به آن را نیز مورد بررسی قرار دادیم. با این حال باید در نظر بگیرید که گوسفند یک حیوان پستاندار است و از ساختار بدن آن بسیار برای افراد جز ساختار های پر مصرف به حساب می آید. با این حال مواد معدنی و مغذی بسیاری در این حیوان گنجانده شده است. حال باید در نظر بگیرید که بسته به مرتع چرایی گوسفند معمولا تفاوت های جزیی در ویژگی های این حیوان قابل مشاهده است ولی بر مبنای نژاد این قضیه می تواند تفاوت هایی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید